Základní informace Magazín Diskuze
Magazín
Antény
Kvalitní antény pro příjem televizního vysílání
Skype
telefonování zdarma bez PC

Nejčastěji používané konektory v domácích sítíchV dnešním krátkém čláku Vám ukážu, jaké typy konektorů se v sítích nejčastěji používají a kde je naleznete. U domácích sítí se nejčastěji setkáte s těmito typy konektorů: RJ45, N-Male (samec), N-Female (samice), RSMA-male (samec), RSMA-female (samice) a nakonec by se někteří z vás mohli setkat i s typem U-FL.

Začneme konektorem RJ45. Tento typ konektorů se používá pro Ethernetové (kabelové) sítě. RJ45 obr.1 je plastový konektor, který zakončuje UTP, STP  nebo FTP kabely. Skládá se s plastové a měděné části. V dalším návodu vás naučím jeho nakrimpování (nacvaknutí).Obr. 1 - konektor RJ45


Zbývající typy konektorů naleznete u Wifi (bezdrátových) sítí. A to většinou na kabelech a samotných zařízeních.

Na zařízeních a anténách se nachází konektory N-female obr.2 (samice) a RSMA-female obr.3 (samice). N-female má uvnitř dutinku a je znatelně větší než RSMA-female, který má uprostřed kolíček. Obě samice mají po obvodě závit.Obr. 2 - N-female (samice)
Obr. 3 - RSMA-female (samice)


Kabely bývají většinou zakončeny konektory N-male obr.4 (samec) nebo RSMA-male obr.5 (samec). Samci se skládají ze dvou částí a to pevné a volné matky. N-male obsahuje kolíček uprostřed, kroužek a převlečnou matku, zato RSMA-male má naopak uprostřed dutinku a převlečnou matku. Správné připojení na samici by mělo být provedeno tak, že konektor nasadíme a otáčíme pouze matkou.Obr. 4 - N-male (samec)
Obr. 5 - RSMA-male (samec)


Občas se můžete setkat i s typem konektoru U-FL. Nachází se většinou uvnitř Wifi routrů nebo na jiných aktivních prvcích, jako jsou například miniPCI bezdrátové kartičky. Je to velice malý konektor, v řádech milimetrů. Připojují se k nim většinou pigtaily, které jsou na druhé straně zakončené buďto N-female nebo RSMA-female.Obr. 6 - konektor U-FL
Obr. 7 - pigtaily

Jakub Dvořák, 27. ledna 2010Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>

Základní informace o domácích sítích
Diskuse o domácích sítích
Jak je vaše domácnost připojena k internetu?
ADSL
35%
WiFi
43%
vytáčeným spojením
1%
optická síť
11%
jinak
8%
nevím
1%
není připojena
1%
4695 hlasování
  Reklama  
Základní informace | Magazín | Diskuze
Úvodní stránka  |  Kontaktní údaje  |  Podněty a připomínky
(c) owp media s.r.o. 1999 - 2021