Základní informace Magazín Diskuze
Magazín
Antény
Kvalitní antény pro příjem televizního vysílání
Skype
telefonování zdarma bez PC

Topfield SRP-2100 – domácí mediální centrumDnešní recenze se bude věnovat horké novince korejské firmy Topfield a to její součastné vlajkové lodi modelu SRP-2100. Jedná se o high endový dvoutunerový satelitní přijímač s vestavěným pevným diskem, který umožňuje příjem nejen SDTV, ale i HDTV kanálů a to jak v kompresi MPEG-2 tak i v kompresi MPEG-4/H.264. Přijímač je rovněž schopen zpracovávat signály v normě DVB-S2 a pracuje ve vysokém rozlišení 1280x720p, 1920x1080i, 720x576p, 720x576i.


Již na velké černé krabici tohoto přístroje je umístěn název TMS – Total Media Solution (úplné mediální řešení). Přístroj se stává nejen luxusním satelitním přijímačem, ale také centrem, který slouží pro přehrávání prakticky jakýchkoliv multimediálních souborů, pomocí Internetu získáváte přístup k video souborům na serveru YouTube a máte možnost využít službu SHOUTcast Radio, která nabízí přes 25000 rádií vysílaných z celého světa přes Internet. Dále je k dispozici přístup k serveru Flickr, kde sdílí fotografie lidé z celého světa.

V přijímači jsem měl vestavěný pevný disk 500 GB. Topfield SRP-2100 má dva plně nezávislé tunery s možností přijmu obou norem DVB-S i DVB-S2 včetně komprese MPEG-4/H.264 a možnost záznamu dvou programů zaráz (a to i HDTV kanálů) na vestavěný pevný disk a možnost třetí program sledovat.

Popis přijímače

Vzhled přijímače působí futuristickým dojmem. Rozměry přijímače (W x H x D) jsou 340 x 82 x 258 mm, tedy přijímač je o něco vyšší než běžné přijímače. Na předním panelu se nachází základní tlačítka pro obsluhu přijímače (1 klasické tlačítko a 6 dotykových tlačítek) a VFD display, který nám zobrazuje názvy programů. Po odklopným víčkem nacházíme dva otvory pro CI moduly a dva USB 2.0 host porty.

Na zadním panelu nalézáme dvě dvojice F konektorů (vstup a výstup tuneru 1 a 2), dva konektory SCART (video + TV), SPDIF konektor jak optický tak i koaxiální, dva audio cinch výstupní konektory a jeden cinch video výstupu. Navíc jsou zde tři konektory kompozitního výstupu YUV a HDMI konektor pro připojení k vaší LCD nebo Plazma TV.

Nechybí zde ani e-SATA konektor pro připojení externího disku a síťové rozhraní Ethernet 10/100 Mbit/s a další USB 2.0 host port. Pravé straně zadního panelu dominuje mřížka vestavěného ventilátoru, známý RS 232 konektor zde chybí.Součástí balení je také velmi pěkně zpracovaný anglický manuál (plnobarevný překlad originálu ve stejné grafické podobě je podle informací dovozce přikládán k přijímačům od začátku července tohoto roku), HDMI kabel, YUV kabel a bezdrátová klávesnice.

Popis menu

Menu je k dispozici také v češtině, některé výrazy ještě nejsou přeložené z angličtiny. Grafika je velmi slušná, odlišná od předchozích modelů Topfieldů. Struktura menu je přehledná a i přes náročnější grafiku je pohyb v menu svižný.

První nabídkou v menu je „Záznam“. Je zde k dispozici programový průvodce EPG, pomocí kterého můžeme naplánovat záznam určitého pořadu. Samozřejmě, že je možné i ruční zadávání událostí pro časovač. Zadává se vždy čas začátku záznamu a doba trvání záznamu. Najdeme zde i manažer nahraných pořadů.

Druhou nabídkou v menu je „Entertainment“ (zábava). Spousta funkcionalit je spojena s připojením přijímače k Internetu. Jak již název napovídá tato nabídka nám umožní se např. brouzdat pro serveru YouTube a přehrávat si různá videa, je zde k dispozici také Media Player, který nám zase umožní přehrávání různých typů souborů.

MP3 player zase slouží pro přehrávání hudebních nahrávek ve formátu MP3. Photo Album nám umožní zobrazit naše oblíbené fotografie ve formátu JPG. Pokud chceme vidět fotografie jiných lidí na Internetu použijeme nabídku Flickr (známý server určený pro sdílení fotografií lidí z celého světa).

Zajímá Vás počasí na celém světě? Opět není pro Topfield žádný problém. Položka „Weather“ je určena právě pro vás. Z Česka je k dispozici Praha, Česká Budějovice, Brno a Karlovy Vary.


Službu ShoutCast Radio jsem již představil na začátku článku. Výběr je možný podle žánru, můžete použít i hledání podle klíčového slova a samozřejmě si svá oblíbená rádia uložit do favoritního seznamu.

S Topfieldem můžete hrát i hry. Na tom by nebylo nic výjimečného, ale hru „Battle tank“ můžete hrát online s kolegou třeba v USA právě díky Internetu. K Topfieldu se dodávává bezdrátová klávesnice a pokud zasunete speciální USB dongle do přijímače (je součásti balení) můžete komunikovat s Topfieldem pomocí klávesnice. Samozřejmě dálkové ovládání je stále plně funkční.

Třetí nabídkou v menu je „Nastavení systému“. Zde již nachází hodně známých nabídek ze starší řady Topfieldů.

Nacházíme zde údaje o nastaveném čase a pásmu, dětskou pojistku, nastavení jazyka menu, zvukového doprovodu a titulků (ty se dají vypnout). Můžeme zde také nastavit různé typy výstupního videosignálu na scart konektoru (CVBS nebo S-video). Samozřejmostí je nastavení normy 4:3 nebo 16:9 (to pracuje i v režimu SCART u HDTV programů) a nastavení rozlišení (to je možné nechat na automatice). Je zde možné také nastavit průhlednost menu, dobu trvání informační lišty a její umístění.

Je zde i funkce, která umožňuje zastavit rotaci dlouhých názvů (kanálů, záznamů, položek v menu) na VFD displeji.


V tomto menu můžete aktivovat či deaktivovat funkci „timeshift“ (časové zpoždění) a nastavit také jeho dobu. Výborná funkce je nastavení časové rezervy v minutách před vlastním nahráváním a časové rezervy po skončení pořadu. Příjemná je i funkce nastavení jasu předního displeje v normálním i pohotovostním stavu.

Hlavní nabídkou v menu je „Instalace“. Zde můžeme vyhledávat nové programy, k dispozici je kolem 150 družic (další družice lze přidat přes editor). Vyhledání můžeme nechat na automatice nebo použít vyhledávání ruční podle parametrů. Přijímač podporuje DiseqC 1.0, 1.1, 1.2 a má i funkci USALS. Nachází se zde i možnost kopírování programů z tuneru 1 do tuneru 2 a naopak, také možnost upgradu přes satelit, přes USB Flash disk a přes LAN rozhraní.

Zde máme možnost také editovat seznam kanálů. V prvé řadě můžeme měnit i názvy družic i tabulku transpondérů, což bylo u předchozích modelů možné jen přes editor v PC. Velmi povedené jako u předchozí řady Topfieldů je mazání kanálů , jejich přesun, kanály lze označit do bloků se kterými můžeme manipulovat. Dále je zde možné přejmenovat názvy stanic, setřídění kanálů, uzamčení či přeskakování některých kanálů. Jsou zde čtyři předvolené favoritní skupiny Zprávy, Film, Hudba a Sport a další lze přidávat (max.30).

Poslední nabídkou v menu je „Informace“. V této nabídce najdeme informace o použitém hardwaru a firmwaru a přistup k CI modulům.

Příjem programů a chování přijímače

V přijímači jsem měl poslední dostupný firmware TF-BCPCB 1.02.00 (z 26.6.09) dostupný na oficiálních stránkách výrobce. Přijímač byl schopný vyhledat kanály i s vysokými symbolovými rychlosti a to až do 45 Msym/s. Vyhledávání je rychlé, ovšem s touto verzí firmwaru docházelo k problémům při hledání některých scpc kanálů (pod cca 5Msym/s – některé programy našel, jiné ne).


Při přepínání programů byl Topfield poměrně rychlý a to i v případě scpc programů, což jsem nečekal. Obraz i zvuk byl excelentní, tak jak bývá u Topfieldů dobrým zvykem. Přijímač umožňuje uložit do paměti maximálně 7000 televizních a 3000 radiových programů.

Síla a kvalita signálu je zobrazována tradičním proužkovým ukazatelem a v procentech.

S dálkovým ovládáním jsem ale příliš spokojený nebyl. Kód dálkového ovládání je odlišný od předchozích modelů, což je jistě chválihodné. Směrovost je ale velmi úzká. Tlačítka na dálkovém ovládaní jsou velká a celkově se s dálkovým ovládáním dobře pracuje, jen bohužel šipky nahoru a dolu neslouží pro přepnutí kanálů, tak jak jsem zvyklý z řady přijímačů.

Zvuková stopa se ukládá na danou předvolbu a lze uložit i levý nebo pravý audio kanál. Přijímač má i vestavěný teletext. České znaky se zobrazují v pořádku kromě velkých písmen s diakritikou. Samozřejmostí je funkce zoom a přepínání mezi podstránkami. Bohužel teletext vestavěný v televizním přijímači nepracuje.


Jako již tradičně jsem vyzkoušel příjem i v C pásmu. Tentokrát jsem si vybral nový ruský satelit Express MD1 na 80° výchoodně. Signál je zde poměrně slabý, takže jsem si zároveň mohl ověřit citlivost tuneru. Citlivost tuneru byla excelentní, což mě příjemně překvapilo.

Tento přijímač se chlubí tím, že je multimediálním centrem. Ano přehrávání video záznamů na serveru YouTube bylo perfektní. Škoda, že nelze videa ukládat na pevný disk. Vestavěný media player přehrává i „ts“ soubory (zatím nepracuje převíjení), ale s klasickým mpeg-2 souborem si neporadil. Naopak DivX přehrál bez problémů (DivX 3.x, 4.x a 5.x). Přijímač dále přehrává vob, mkv a mp4 soubory.

I funkce na zjištění počasí v různých destinacích pracovala rychle a bez problémů. Přijímač umí přehrát fotografie ve formátu JPG (formát BMP neumí), opět velmi svižně. Pomocí přístupu k serveru Flickr jsem si mohl prohlížet obrázky na Internetu, pracuje zde je i funkce pro vyhledávání. S výhodou lze používat ovládání pomocí bezdrátové klávesnice. Vybraný obrázek si lze pak uložit na pevný disk.


Služba SHOUTcast Radio pracovala také rychle, škoda jen že nelze provést záznam live radio streamů (to umí např. Dreambox s Gemini firmwarem).

Přijímač nemá prakticky žádná ventilační otvory, i když nahoře i ze spodní strany je posazena deska s názvem „Topfield“, pod kterou se určité otvory nachází. Je to spíše pro dizajn přístroje, aby to působilo zvláštním dojmem. Všechno to má zachránit hlučný ventilátor, což se mu částečně daří, díky jeho velkým otáčkám a velikosti skříně přístroje. Nechápu výrobce proč přístroj nemá žádné ventilační otvory.


Přijímač není schopen se současným firmwarem zpracovat AAC audio stopu. Dotyková tlačítka na předním panelu jsou modře podsvícena a jsou uspořádána v kruhu. Zejména v nočních hodinách to působí velmi rušivě. Podsvícení nelze deaktivovat. Snad to napadne výrobce v dalším firmwaru.

Výrobce doporučuje používat pouze jeden USB port, pokud používaje současně také CI modul (vysoké proudové zatížení). Přijímač také podporuje funkci PIP (obraz v obraze) a to i v případě HDTV kanálů.

Spolupráce s CI moduly

Vyzkoušel jsem celou řadu dekódovacích modulů jako Irdeto Cryptoworks, AlphaCrypt, Conax 4.00e, Viaccess 1.20, Zetacam, T-Rex a Diablo Wi-Fi. Všechny moduly pracovaly bezvadně a s mírnými problémy i modul Diablo Wi-Fi. Rovněž různé kombinace těchto modulů ve dvou CI slotech nedělaly přijímači žádné potíže.

Při součastném použití dvou modulů Cryptoworks s kartami Skylink a CS Link se neobjevovala žádná rušivá hláška. Výrobce nedoporučuje používat CW moduly Technisat.

Informace o vložené kartě (např. Skylink karta v Cryptoworks modulu apod.) se zobrazovaly korektně. Přepínaní mezi zakódovanými programy bylo standardní.

EPG

Elektronický programový průvodce bývá u Topfieldů perfektní. Bohužel u tohoto modelu tohle označení nemohu použít. Velikost písma je ještě dostačující, ale není možné zobrazit EPG jednoho jediného programu na více dní dopředu, lze zobrazit vždy jen skupinu programů v mřížce, takže čitelnost jednotlivých událostí je mnohem horší.

Informační lišta obsahuje informace o běžícím a následném pořadu. Podrobné informace o pořadu nejsou nikterak oříznuty. U některých providerů se vyskytuje problém, že některé informace v EPG chybí, výrobce má zjednat nápravu v nejbližším novém firmwaru.


České znaky se na programech Skylink, UPC Direct a CS Link zobrazovaly v pořádku, problém nebyl ani se slovenštinou.

Azbuka na kanálech paketu NTV plus se také zobrazovala korektně. Na programech Tricolor TV však zobrazení EPG trvalo velmi dlouho. Přijímač umí zobrazit EPG až na 7 dní dopředu, pokud je provider vysílá. Přijímač podporuje funkci MediaHighway, kterou někteří provideři používají při vysílání EPG.

Spolupráce s vestavěným pevným diskem

V přijímači byl pevný disk o kapacitě 500 GB. Jak už jsem předeslal v úvodu, přijímač umožňuje dva programy součastně nahrávat a nezáleží na tom, jestli jsou vysílány v HD nebo SD kvalitě a součastně třetí program sledovat. Samozřejmě zde již je vhodné využít obou vestavěných tuneru s připojením např. na TWIN LNB a mít možnost nahrávat součastně ze dvou různých transpondérů (např. programy JOJ+ a STV1 ve Skylinku).


Je nutné si uvědomit, že programy Skylinku musíme mít naladěné v přijímači 2x, tedy jednou pro tuner 1 a podruhé pro tuner 2. Topfield umožňuje i kopírování programů z tuneru 1 na tuner 2 a naopak, takže nemusíme kanály znovu manuálně ladit a s výhodou použít tuto funkci.

Oba uvedené programy jsou kódované a přijímač neumí interně sdílet dekódovací kartu s modulem Irdeto Cryptoworks. Takže přijímač nahraje oba programy v zakódovaném tvaru nebo částečně zakódovaném (budeme mezi nimi přepínat při nahrávání) nebo pokud se na jeden program budeme dívat od začátku, tak ten bude nahrán v dekódovaném tvaru.

Nemusíme mít ale strach. Zakódovanou nebo částečně zakódovanou nahrávku pak Topfield zpětně bez problému přehraje, protože využije nyní volnou dekódovací kartu. Dokonce je možné i takovou nahrávku dále zpracovávat v PC, nejprve je ji nutno ale dekódovat. Tato funkce je opět v Topfieldu k dispozici, dokonce ji Topfield u tohoto modelu rovnou nabízí při přehrávání. Vznikne tak dekódovaná kopie (označená v názvu na konci slovy DEC) a původní originál můžete v klidu vymazat.

Ke kvalitě nahrávaní a přehrávání SD i HD programů nemám žádných připomínek. I dva současně nahrávané HD programy nevykazovaly žádné chyby. Tady se už Topfield poučil z minulosti. Nahrávka má tradiční příponu „.rec“, která se používá u všech PVR modelů firmy Topfield.


Převíjení záznamů na pevném disku tam a zpět je v rychlostech 2x, 4x, 8x, 16x, 32x a 64x. Převíjení funguje bezvadně i u HD nahrávek, takže oproti starším modelům opět výrazný posun kupředu. Zpomalené převíjení je možné v rychlostech 1/2x, 1/4x, 1/8x a 1/16x.

Topfield umožňuje použít posuvník v info liště pro rychlý přesun nebo můžeme zvolit přímo hodnotu v procentech. Samozřejmostí je možnost vytváření záložek v záznamech.

Pro přenos záznamů z vestavěného pevného disku lze použít buď externí pevný disk připojený přes rozhraní e-SATA (nebo USB port) a také síťové připojení LAN. Externí disk musí mít formát Ext2/3 nebo JFS.

Přijímač obsahuje také vlastní WEB server a FTP server. Můžeme tak kopírovat soubory z přijímače do PC a naopak pomocí sítě LAN. Přenosová rychlost je vynikající cca 11 MB/s. Výrobce doporučuje pro přístup k WEB serveru používat prohlížeč Internet Explorer. Můžeme zde také provádět kompletní správu souborů a programovat záznamy. Pro přístup k FTP serveru je možné použít libovolného FTP klienta.

Pro starší přijímače Topfield existují tzv. TAP aplikace (obdoba pluginů u Dreamboxů). Ty slouží pro rozšíření funkčnosti přijímače. Dá se očekávat, že i pro tento model budou v budoucnu TAP aplikace k dispozici (již nějaké beta verze byly v době psaní článku k dispozici).

Spolupráce s PC

Upgrade přijímače je možné provést několika způsoby. V menu přijímače je k dispozici funkce stahování firmwaru přes satelit (OTA). Další možnost je použití USB Flash disku s formátem FAT32, kde si příslušný firmware nakopírujeme z PC. Tuto možnost jsem použil já, upgrade proběhl naprosto bez problémů. Třetí možností je použití sítě LAN.
Přístup k Topfieldu SRP-2100 pomocí web prohlížečePřístup k Topfieldu SRP-2100 pomocí FTP klienta

Na editaci programů v PC se používá oficiální editor Vega v.2.40. Bohužel jiný editor zatím není k dispozici, kromě placeného programu SetEdit od Wolfanga Litzingera. Vynikajícího free editor „Top Set“ od Aldarina zatím s tímto modelem nekomunikuje, ale i zde se očekává silný tlak na autora, aby jeho editor s tímto modelem pracoval.


Přijímač je horkou novinkou a korejská firma Topfield v současné době vydává nový firmware každý měsíc. Takže lze věřit, že se drobné problémy podaří Korejcům odstranit a naopak ještě další funkce přibudou. Hardwarový potencionál k tomu přijímač jistě má.

Takto vybavený přijímač zatím žádný jiný výrobce nenabízí. Srovnání může být pouze s vlajkovou lodí firmy Dream Multimedia a to modelem DM8000 PVR DVD.

Za zapůjčení přístroje na praktické testy bych rád poděkoval firmě OMKO (http://www.omko.cz/), Kaštanová 62, Brno.

Martin Švehlík, 20. listopadu 2009Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>

Základní informace o domácích sítích
Diskuse o domácích sítích
Jak je vaše domácnost připojena k internetu?
ADSL
35%
WiFi
43%
vytáčeným spojením
1%
optická síť
11%
jinak
8%
nevím
1%
není připojena
1%
4695 hlasování
  Reklama  
Základní informace | Magazín | Diskuze
Úvodní stránka  |  Kontaktní údaje  |  Podněty a připomínky
(c) owp media s.r.o. 1999 - 2021