Základní informace Magazín Diskuze
Magazín
Antény
Kvalitní antény pro příjem televizního vysílání
Skype
telefonování zdarma bez PC

Digitální tuner Maximum MR-2000 - DAB a internetové rádioSe stálým rozšiřováním a dalším rozvojem internetu vznikají i nové přístroje multimediální zábavy s dříve nemyslitelnými možnostmi použití. K takovým produktům bezpochyby patří v poslední době stále více se prosazující internetová rádia.Jedním z nejnovějších přírůstků na trhu elektroniky je přístroj Maximum MR-2000, který ale není pouhé internetové radio, protože má sloužit jako tuner, tedy zdroj signálu pro připojené audiozařízení a proto nemá vestavěné reproduktory.

Umí ale streamovat internetové rozhlasové stanice, přijímat klasický FM rozhlas, streamovat hudbu z PC či jiných zdrojů, přijímat digitální rozhlas DAB/DAB+, či v režimu podcast, na vyžádání, sledovat uložené zprávy, pořady a další zvuková data a díky připojení na kvalitní audiozařízení, stává se tak skutečným centrem domácí hudební zábavy.

Popis

Kartonová krabice obsahuje přístroj, který na první pohled upoutá aluminiovým provedením s ušlechtilým povrchovým zpracováním. To je zcela něco jiného než obvyklé, zpravidla plastikové, modely. Dále k dodávce patří podstavec, držák na zeď (obojí z aluminia s kvalitní povrchovou úpravou), dálkové ovládání včetně 2 kusů baterií AAA, externí síťový napájecí zdroj (100 až 240 V ~ / 6 V=), stereo-audiokabel, opatřený na obou stranách cinch konektory, koaxiální kabel, dva šroubky M3 a návod k obsluze v pěti jazycích (žel ne v češtině).Přední strana Maximum MR-2000 upoutá velkým (7,5 x 4,5 mm) modře podsvětleným šestiřádkovým LCD-displejem s velkými, dobře čitelnými znaky. Zde je umístěno i šest základních ovládacích tlačítek. Další tlačítka jsou na elegantním dálkovém ovládání, dobře padnoucím do ruky.

Jako příslušenství se k tuneru dodává elegantní aluminiový podstavec, pro umístění například na Hifi věž a také hliníkový držák, pro zavěšení na zeď.

Na zadní straně přístroje najdeme souosý konektor pro připojení síťového zdroje, koaxiální NF výstup, analogový stereo výstup s cinch-konektory L/R, konektor LAN a na boku přístroje port USB 2.0.Vlastnosti

Maximum MR-2000 se vyznačuje velmi jednoduchým a uživatelsky přátelským ovládáním pro streamování pořadů až z několika desítek tisíc internetových radiostanic. K webové síti se připojí buď přes LAN, tedy eternet-kabelem nebo pohodlněji a komfortně bezdrátově, pomocí Wifi (WLAN) k routeru.Pokud je ale PC připojen k domácí síti, ať již přes LAN nebo W-LAN a spuštěn, můžeme pohodlně přehrávat vlastní hudební soubory, uložené v některém z formátů ( MP3, WMA, WAV, ACC, AIFF, RM, AU) nebo poslouchat soubory, uložené na přenosném mediu, které připojíme na bok tuneru do USB portu.Maximum MR-2000 je také určen pro příjem rozhlasového FM vysílání v CCIR pásmu VKV 87,5 - 108 MHz, kde se vyznačuje dobře pracující funkcí RDS. Disponuje také možností příjmu nejnovějšího způsobu (u nás zatím jen ve fázi pokusů) digitálního vysílání rozhlasu v systému DAB/DAB+ v pásmu III.

Přístroj se jednoduše ovládá buď pomocí šesti základních tlačítek, umístěných na předním panelu tuneru (On/off, S-zdroj signálu, < krok zpět v menu, OK, šipka nahoru další krok v menu, šipka dolů předešlý krok v menu). Samozřejmě lze MR-2000 ovládat pomocí dálkového ovládání, kde jsou také tlačítka pro základní funkce a navíc přidána další (SCAN-vyhledávání stanic, MUTE-vypnutí zvuku, i-info, SOURCE-zdroj audia, V+ zesílení zvuku, V- zeslabení zvuku, << předchozí titul, > přehrát, čtvereček zastavit, >> další titul, číselná tlačítka 1 až 9).

V praxi

Ačkoliv není k dispozici český návod k Maximum MR-2000, stačí si prohlédnout postupně jednotlivé obrázky v některé verzi návodu a podle nich postupovat (Main menu - System settings - Network settings - Connectionn type - DHCP) a přístroj se sám automaticky nakonfiguruje a připojí. Maximum MR-2000 podporuje i klíčování WEP i WPA a pokud máme router v provozu, po zadání hesla, se tuner také bez problémů připojí. PC může přitom pracovat v OS jak pod Windows tak i MAC.

Nejjednodušší je pochopitelně příjem FM rozhlasu, ke kterému se dostaneme po zapnutí přístroje opakovaným stiskem tlačítka S, kdy po volbě FM radio, přístroj sám naladí nejbližší stanici. Umí skenovat - vyhledávat další stanice a lze si zvolit buď směrem k vyšším frekvencím nebo obráceně. Můžeme také zvolit zda Maximum MR-2000 má vyhledávat jen silné nebo i slabé stanice, zda mono nebo stereo. Máme možnost uložit do paměti 9 oblíbených stanic, pro jejich rychlou volbu, stiskem číselného tlačítka.Citlivost tuneru je velmi dobrá. Na pevně připojenou, asi metr dlouhou, drátovou anténu nalezl celou řadu stanic, ve stereu, z vysílačů vzdálených i několik desítek km. Také RDS funguje opravdu excelentně, se zobrazením datových údajů na třech řádcích.

Po připojení Maximum MR-2000 k routeru, pomocí eternetového kabelu, a po aktivaci funkce Internet radio, nabídne přístroj skutečně nepřeberné množství radiových stanic z celého světa ve stereu. Stanice můžeme třídit podle různých hledisek, např. podle žánru, interpretů, zemí atd., můžeme si stanice uložit jako oblíbené favority nebo je hledat jako posledně poslouchané nebo, stejně jako u FM režimu, uložit si 9 oblíbených stanic do přímé a rychlé volby, kdy se jednoduše zaktivují příslušným číselným tlačítkem.

Maximum MR-2000 disponuje také funkcí Podcast, kdy si v režimu Audio-on-demand vyžádáme přehrání nejrůznějších zpráv, pořadů a dalších informací, podle naší volby, opět v nepřeberném množství, z mnoha zemí a v různých jazycích, včetně češtiny. Tuner také nabízí registraci na Frontier Silicon Radio Portal s jeho více než 15 000 Internetovými stanicei a podcastem, kde si můžeme vyžádat přidání našich favoritů do jeho seznamu.

Samozřejmě Maximum MR-2000 dovede streamovat a přehrávat zvukové soubory, buď z media připojeného na USB port nebo přes LAN nebo W-LAN z počítače či notebooku, připojeného k domácí síti. Opět každou skladbu přehraje včetně info o skladbě na displeji.

Provoz DAB nebylo možné vyzkoušet, protože v místě a v současnosti ani v republice se DAB nevysílá a bohužel to vypadá, že se ani v dohledné době vysílat nebude. I v tomto režimu příjmu je možno uložit si do rychlé volby až 9 nejposlouchanějších stanic.

Firmware do Maximum MR-2000 lze snadno stáhnout a upgradovat, buď na vyžádání nebo nastavit automatické stahování, když se na internetu objeví nová verze. V době psaní recenze byla k dispozici aktuální verze 000-1_V1.5.5.18606-1B6.

Ve stanby-provozu zobrazuje Maximum MR-2000 aktuální datum a čas, s tlumeným podsvitem displeje, takže neruší. Má i automatické přepínání letního/zimního času. Přístroj se také vyznačuje nepatrnou spotřebou. Přibližně 2 VA v pohotovostním režimu a necelých 3 VA v zapnutém stavu.

Technické parametry Maximum MR-2000

Specifikace přístrojeDigitální radiotuner s Audio Media Streamingem
Napájení Externí zdroj 110 až 240 V ~ / 6V- 200 mA max
  
Frekvenční rozsah
FM 87,5 až 108 MHz
DAB/DAB+ 174 až 240 MHz (pásmo III)
  
Ethernet přípojka RJ45
Výstup Line-out 47 kΩ
Rozměry (Š x V x H) 240 x 120 x 150 mm
Hmotnost 860 g


Hodnocení

+ jednoduché nastavení s automatickou konfigurací
+ uživatelsky příjemné ovládání
+ velký a dobře čitelný displej
+ podpora snadného připojení medií „UPNP“
+ spolupráce s PC s OS Windows i MAC
+ připojení k síti přes LAN i W-LAN
+ kompatibilní pro Podcast
+ snadné vyhledávání stanic i zvukových titulů
+ pohodlně ovladatelné dálkové ovládání
+ kvalitní Alu-provedení
+ nepatrná spotřeba

- absence návodu v češtině
- žádné reproduktory

Shrnutí

Digitální tuner Maximum MR-2000 je kombinované zařízení, které nabízí opravdu Maximum možností k poslechu rozhlasu a hudby v počtu několika desítek tisíc rozhlasových stanic z internetu, umí bezdrátově streamovat hudbu z externích medií nebo počítačů, přijímá VKV FM rozhlas i moderní formu digitálního rozhlasu DAB/DAB+ a streamuje i Podcast.

Oproti plastikovým modelům se může pochlubit ušlechtilým zpracováním a stává se tak důstojným doplňkem domácího audiovybavení. Jeho cena, okolo 4 300 Kč, je v dobrém poměru k tomu co všechno nabízí.

Tuner k recenzi zapůjčila firma ATOS spol. s r.o.,
http://www.atoselektro.cz

Petr Janásek, 29. prosince 2009Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>

Základní informace o domácích sítích
Diskuse o domácích sítích
Jak je vaše domácnost připojena k internetu?
ADSL
35%
WiFi
43%
vytáčeným spojením
1%
optická síť
11%
jinak
8%
nevím
1%
není připojena
1%
4695 hlasování
  Reklama  
Základní informace | Magazín | Diskuze
Úvodní stránka  |  Kontaktní údaje  |  Podněty a připomínky
(c) owp media s.r.o. 1999 - 2021