Základní informace Magazín Diskuze
Magazín
Antény
Kvalitní antény pro příjem televizního vysílání
Skype
telefonování zdarma bez PC

Streaming – 2. díl – Začínáme streamovatProtože už máme teorii úspěšně za sebou, můžeme se pustit do vlastního streamování. Jediné, co potřebujeme je nějaké video, program VLC media player a samozřejmě 2 a více propojených počítačů. VLC používáme, protože je to jeden z nejlepších freeware programů pro streamování. Navíc je jeho použití možné jak pod Linuxem, tak i pod Windows. V tomto článku budeme pracovat konkrétně s českou verzí VLC 0.9.8a. Pro ostatní verze je postup podobný, ale může se v některých detailech lišit.

Začneme spuštěním programu na počítači, ze kterého chceme vysílat. Na horním panelu zvolíme možnost „Média“ a klikneme na tlačítko „Streamování“ (klávesová zkratka Ctrl + C). Na novém okně se nám zobrazí nabídka zdrojů streamování. My budeme načítat zdrojový soubor přímo z počítače a proto zůstaneme u záložky „Soubor“. V přehledném menu si najdeme soubor s videem, které chceme streamovat a klikneme na tlačítko „Stream“. V dalším okně zaškrtneme položku „Play locally“, protože chceme streamovat po lokální síti a „RTP“, což je protokol pro přenášení audiovizuálních stop. Do kolonky „Adresa“ vedle políčka „RTP“ zadáme IP naší sítě (většinou ve tvaru 192.168.1.xxx). Pokud chceme vysílat pro všechny počítače v síti, zadáme do posledního trojčíslí IP 255. Jestliže však chceme vysílat pouze pro jeden konkrétní počítač, musíme zadat pouze jeho IP (např. 192.168.1.105). Jako poslední zaškrtneme ve spodní části okna volbu „SAP announce“ a do vedlejší kolonky napíšeme libovolný název streamu, případně vedle vyplníme název skupiny. Tato volba nám později usnadní naladění vysílání na druhém počítači. Tím jsme s nastavováním hotovi a pouze stiskneme tlačítko „Stream“. Na obrazovce se nám spustí vybraný film.

Nyní si přesedneme k druhému počítači v síti, na kterém chceme stream naladit. Opět zapneme program VLC a v horní liště najedeme na políčko „Playlist“. V menu zvolíme „Doplňující zdroje“ a zaškrtneme volbu „SAP Announcements“. Znovu klikneme na políčko „Playlist“, ale tentokrát klikneme na volbu „Ukaž playlist“. V novém okně vlevo klikneme na volbu „SAP“. Napravo bychom nyní měli vidět název našeho streamu. Nyní už na něj stačí jen kliknout a můžeme si vychutnávat vysílané video.

Obdobným způsobem můžeme samozřejmě vysílat i zvukové audio soubory. Program VLC navíc nabízí nepřeberné množství možností nastavení. O těch si ale povíme v některém z dalších dílů.

Martin Bulán, 16. března 2009Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>

Základní informace o domácích sítích
Diskuse o domácích sítích
Jak je vaše domácnost připojena k internetu?
ADSL
35%
WiFi
43%
vytáčeným spojením
1%
optická síť
11%
jinak
8%
nevím
1%
není připojena
1%
4695 hlasování
  Reklama  
Základní informace | Magazín | Diskuze
Úvodní stránka  |  Kontaktní údaje  |  Podněty a připomínky
(c) owp media s.r.o. 1999 - 2021