Základní informace Magazín Diskuze
Magazín
Antény
Kvalitní antény pro příjem televizního vysílání
Skype
telefonování zdarma bez PC

Jak na HTPC 1. dílHTPC je malý multimediální počítač k televizi, který splní všechny požadavky ke sledování filmů, poslouchání muziky, prohlížení fotek, brouzdání po internetu nebo hraní jednoduchých her při nízké spotřebě a pokud možno žádném hluku. Někdo si plete HTPC neboli Home Theatre PC (počítač pro domácí kino) s herním počítačem (konzolí), který je postaven v obýváku pod televizí. Hlavní myšlenka je opravdu jen mít malou skříňku bez hluku, která zvládne přehrát vše, na co si vzpomenete.

Jak vybírat komponenty pro HTPC

To je většinou největší problém. Nejdříve je dobré si ujasnit, co vše budeme od tohoto stroje požadovat. Chceme, aby uměl přijímat televizní vysílání, satelitní vysílání, měl konektivitu přes HDMI, dobré či výborné podání zvuku, zvládal připojení přes síť a dokázal přehrát jakýkoli mediální soubor. Můžeme k tomu přihodit i malou hlučnost. Tak, teď máme body, od kterých se můžeme odrazit a začít vybírat komponenty.

Odkud začít

Dobré je začít od základní desky a skříně, do které vše vložíme. Pokud máme nějaké staré komponenty, které se nám válí doma ve skříni, je dobré je oprášit, možná se nám budou hodit.

Základní deska a skříň

Základní deska by měla být nejlépe formátu mATX (micro ATX), někdy se tento pojem uvádí v angličtině a zní „form factor“. Tento rozměr nám zaručí největší možnou svobodu ve výběru dalších komponent a při tom budeme mít i v celku velké možnosti při výběru HTPC skříně. Některé skříně samozřejmě umožňují osadit desku plné velikosti, ale těch je jako šafránu, jsou drahé a veliké.

CO je rozměr mATX:
mATX je standard, který udává přesné rozměry desky a rozložení děr, tak aby deska pasovala do všech počítačových skříní. Dále existují rozměry „full ATX“ nebo pouze „ATX“ – běžná počítačová deska, „mATX“ – zmenšená počítačová deska, „mini-ITX“ - opravdu malinkatá základní deska. Více na wikipedii


Většina moderních základních desek formátu mATX, je již s integrovaným grafickým čipem, to nám ušetří místo pro něco dalšího ve skříni. Ale pozor není integrovaná grafika stejná jako jiná integrovaná grafika. U platformy AMD jsou jen dvě grafická jádra o která stát a to Radeon HD3200(3300) a v čipsetu AMD 780G (AMD 790GX) a Radeon HD4200 v čipsetu AMD 785G (tento doporučuji) a novější. Základní desku s čipsetem nVidia GeForce 8200 nebrat! Více v části o výběru grafické karty.

Dále zde máme platformu Intel. Zde je to podobné, ale máme zde mnohem více soketů, do kterých můžeme osadit procesor, tak si musíme dávat pozor, co kupujeme. Intel je značí na rozdíl od AMD počtem pinů, 775, 1156 a 1366. Na základní desku se socketem 1366 můžeme rovnou zapomenout, protože je určená pro ty nejvýkonnější počítače, čili je zde velice draho.

Následuje socket 775, zde si můžeme vybrat velice pěkné kousky, ale opět pozor co kupujete. Nekupujte základní desku s integrovanou grafikou od Intelu, označovanou jako Intel GMA, zde je s ní více problémů než užitku (více v části o výběru grafické karty). Lepší je si koupit dedikovanou grafickou kartu. A dále nám zbývá socket 1156. Procesory pro socket 1156 již mají grafiku integrovánu v sobě a je i celkem dobrá, ale tyto procesory jsou celkem drahé.1 patice AM# (AMD), socket 775 (Intel), socket 1156 (Intel), socket 1366 (Intel)


Ještě máme malé desky s již integrovaným procesorem. Tento procesor je od Intelu a jmenuje se Atom. Pro lidi, kterým stačí jedna přídavná karta, integrovaná grafika (leč výborná), je to výborná volba, ale pozor zase na integrovanou část.

Deska nebo čipset, který má v sobě dobrou integrovanou grafiku (nVidia GeForce 9400) se jmenuje ION nebo ION2. A ještě pozor na procesor jedno jádrový je slabý, doporučuji koupit dvou jádrový model (dokáže zpracovat až 4 softwarová vlákna). Pokud si myslíte že jedna přídavná karta je málo, tak se mýlíte, ještě zde máme USB porty do kterých lze připojit spoustu věcí na rozšíření, více dále.Intel Atom + nVidia ION


V této části už zbývá udělit jen radu k HTPC skříním, tak tady jsou. Pozor na levné HTPC skříně s displejem, tento displej zobrazuje pouze otáčky ventilátoru. Pořádné HTPC skříně začínají až od tří tisíc korun výše. Důvody k tomu jsou: samotný VFD display stojí kolem dvou tisíc korun, kvalitnější provedení, čidlo dálkového ovladače, hliníkové čelo a lépe vyřešené proudění vzduchu.

VFD displayVFD display slouží k zobrazování multimediální nápovědy od softwaru pro přehrávání multimédií. Zobrazuje stav přehrávání, název skladby atd. Připojuje se pomocí USB a má vlastní ovládací software. Například zde.

Jakou zvolit platformu

Myslím, že běžnému, normálně náročnému člověku a uživateli v dnešní době bude bohatě stačit to základní a levné vybavení co se dá kopit. U AMD je to už základní dvou jádrový model, kdo chce, může si připlatit za verzi s označením „e“ nebo „EE“, které označuje procesory se sníženým TDP (spotřebou), které se pohybuje u těchto procesorů většinou kolem 45 wattů za plného zatížení, a to se moc často nestává. U Intel platformy je to podobné, už základní dvou jádrový model je dostatečně výkonný pro všechny naše potřeby a socket 775 je i ve stejné cenové relaci jako platforma AMD i když je bez dobré integrované grafiky. Socket 1156 je cenou zhruba o 1000 korun výše.

Jaký procesor

Jaký nejlépe použít procesor? Na to je dobré se ptát když máme doma nějaký starý procesor, který můžeme použít, nové modely se hodí ve směs všechny. Doporučuji použít dvou-jádrový procesor s taktem kolem 1,8 až 2GHz, můžeme použít i jedno jádrový procesor, ale bude zde hrozit, že bude slabý na různé grafické nástavby v podobě MediaCenter nebo nahrávání HD záznamu.

Operační paměť, neboli RAM

Kolik asi použít operační paměti? V dnešní době moderních operačních systémů s různými grafickými vychytávkami a různými post-process vlastnostmi doporučuji 2GB operační paměti, ale optimalizované systémy jako jsou Linux, Windows XP nebo Windows7 si poradí i s jedním 1GB, ale je zde možnost že budou trochu pomalejší.

Pokud máme starší desku a chceme nějakou operační paměť přikoupit, tak si dejte hlavně pozor na typ této paměti. Může být standardu DDR1 nebo DDR2 nejlépe to zjistíte tak, že do internetového vyhledávače napíšete značku výrobce, označení desky a přidáte požadavek, v našem případě „MSI K9VGM-V typ RAM“ a typ se dozvíme už z několika málo prvních řádek ve výsledku hledání.

Přídavné karty (pozor na druhy zběrnic)

Pokud budeme přidávat nějaké přídavné karty, jako jsou grafická karty, síťová karta, televizní a zvuková karta, tak si musíme dávat pozor, abychom koupili ty správné a pasující karty.

Typy sběrnic a jejich podobaNa základních deskách se většinou nacházejí tyto sběrnice PCI express, také značené jako PCIe a PCI. PCI express se nachází většinou ve dvou standardech, PCIe x16 (zde se připojují grafické karty a jiná zařízení velmi náročná na datovou propustnost) a PCIe x1 (pro připojení jiných rozšiřujících zařízení), někdy se také může objevit PCIe x4. Všechny normy PCIe jsou mezi sebou kompatibilní, takže pokud se vám podaří přídavnou kartu zasunout do slotu (nepoužívejte hrubou sílu), neměl by být problém.

PCI je o dost starší typ sběrnice, ze které PCIe vychází. Více na wikipedii: PCI express, PCI.

Nejdříve začneme od grafické karty, protože má specifický port a na desce je jenom jeden a to PCIe x16, pokud nebudeme kupovat grafickou kartu tak se nebojte, do tohoto portu jdou osadit jakékoli jiné karty do PCIe i když jsou menší.

Pak zde většinou máme ještě tři další v podobě jednoho PCIe x1 a dva jenom PCI, do těchto patří síťové, zvuková a televizní karty.

Jakou grafickou kartu

Vybrat grafickou kartu v dnešní době je poměrně jednoduché, stačí, abychom si dávali pozor na typ chladiče a spotřebu, je to důležité kvůli tichu, přece nechceme, aby nám bedna pod televizí hučela, a chladič na grafické kartě je většinou to nejhlučnější, co v počítači je.

Jakou grafickou kartu koupit? Má být výkonná? Od jakého výrobce? Grafická karta nemusí být vůbec drahá, ani výkonná, záleží jen na tom, aby byla z posledních generací grafických architektur. Proč posledních? Odpověď je jednoduchá, grafické karty moderních výpočetních architektur zvládají hardwarové dekódování videí a zvuků, tím uleví procesoru a u poslední HD kodeků (algoritmy které zmenšují objem přenesených audiovizuálních dat) je to v podstatě nutnost.

Proč jedny z posledních, protože jak se svět dál ubírá k HD vysílání, tak i specializované jednotky, které právě tyto čipy obsahují se rozvíjejí a umějí toho mnohem více, plus, mají lepší podporu. Opravdu stačí to levnější na trhu, protože čipy obsahují v podstatě stejnou dekódovací část a grafický výkon přidávají jinými jednotkami. Doporučuji třeba nVidia GeForce GT220, GT240 (více už nemá cenu) nebo u konkurence ATi/AMD Radeon HD 5450.

U grafické karty také pozor na typ a velikost chladiče. Někdy je chladič veliký (nevejde se tam), jindy je ventilátor příliš hlučný.

Má cenu kupovat do HTPC zvukovou kartu

Kupovat zvukovou kartu má smysl, pokud vlastníte dobré domácí kino, nebo kvalitní repro soustavu, jinak dekódovat a přenést zvuk po HDMI do televize bez problémů a obstojně dokáže integrovaný obvod právě v grafické kartě.

Pokud ale stále chcete zvukovou kartu, tak mohu doporučit pouze ASUS Xonar, nebo Creative Labs SoundBlaster (SoundBlaster X-fi), jiným levným zvukovým kartán se dnešní integrované zvukové obvody dokáží vyrovnat.

Co televizní karta

U příjmu televizního signálu, nebo satelitního signálu je menší problém s novými televizními normami. Televizní karta by měla zvládat tyto normy:
  • Analogové TV vysílání (normy PAL/SECAM/NTSC) - hlavně v oblastech, kde ještě není dostupné digitální vysílání všech stanic, případně přijímáte analogové televizní vysílání z jiného státu
  • Analogové FM rozhlasové vysílání
  • DVB-T(DVB-T2) rozhlasové a televizní vysílání (MPEG2, MPEG4 AVC) nebo
  • DVB-S(DVB-S2) satelitní televizní vysílání (MPEG2, MPEG4 AVC)
Proč vybírat karty s ještě nepoužívanými normami

Odpověď je jednoduchá. U nás v České Republice nikdy nevíme, kdy koho napadne, že už je čas přejít na moderní televizní vysílání, které je zaváděno kolem nás, navíc už dnes existují pokusné multiplexy, kde již probíhá televizní vysílání s vysokým datovým tokem a ke komprimaci se používá právě norma DVB-T2 s kódováním MPEG4 AVC. U satelitního vysílání je to podobné.

Jaký pevný disk

Na typu, druhu, nebo barvě pevného disku u HTPC moc nezáleží, když budete mít filmy, hudbu nebo jiné multimediální soubory někde jinde, například na serveru, nebo jiném počítači, bohatě stačí pevný disk s kapacitou pro operační systém a případně s místem pro nahrávání televizního vysílání.

Doporučit bych mohl disk z nějaké zelené edice (tyto disky mají snížené otáčky a tak produkují méně vibrací, hluku a tepla), nebo nějaký určený právě pro HTPC nebo multimediální počítač.Opět pozor na typ připojení

U pevných disků se můžete setkat se dvěma druhy připojení. A to se starším PATA nebo UATA či pouze ATA a novějším označovaným jako SATA (je více druhů SATA norem, ale všechny jsou spolu kompatibilní).

Optická mechanika

Jakou vybrat optickou mechaniku je na vás, pokud jí vůbec chcete osadit. Podle mě (zarytého odpůrce optických médií) by měla v každé obývákové elektronice být optická mechanika, Jestli pouze DVD či DVD vypalovačka, nebo už rovnou Blu-Ray mechanika je už pouze na vás.

A opět pozor na typ připojení

Platí ta samá pravidla jako u pevných disků, jen u Blu-Ray se vyskytuje pouze SATA rozhraní, tak si řádně zkontrolujte, zda tyto zařízení máte jak připojit.

Zdroj

Zdroj v našem případě nemusí být silný, stačí 150 až 250 wattů, ale je důležité, aby byl aspoň trochu efektivní. To znamená, že při transformaci ze střídavých 230V na stejnosměrných 12V nespotřeboval více energie než celý počítač. Jinak se zdroj vybírá podle skříně, protože některé skříně mají normální zdroj, jiné zase micro zdroj.

Co je micro zdroj
Jinak také micro PSU, je normální běžný zdroj, jen je v malé velikosti. Najdete ho tak, že zadáte do vyhledávače: „Micro ATX zdoj, Česká Republika“. Doporučuji s co největším ventilátorem, produkují méně hluku.
Existují i hotové řešení

Pro lidi, kteří se spokojí s hotovým řešením jiných firem na tomto trhu existují možnosti, ze kterých si mohou vybrat. Mezi tato řešení patří specializovaná síťová nebo přenosná datová úložiště, například Western Digital TV life a Seagate FreeAgent GoFlex TV, dále také malé síťové přehrávače jako Popcorn Hour a IAMM.

Existují také hotové miny počítače s procesorem Intel Atom, kterým se říká nettopy. Tyto nettopy, pokud v sobě mají výše popsaný hardware, jako je dvou-jádrový procesor, nVidia ION či ION2 lze považovat za celkem slušný základ HTPC a pomocí zařízení do USB je rozšiřovat.Nettopy který se hodí pro takové zařízení vyrábí mnoho výrobců, například Shuttle, Pegatron, Prestigo, Zotac a další.

František Troup, 22. ledna 2011Stránka pro tisk | Úvodní stránka

TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>

Základní informace o domácích sítích
Diskuse o domácích sítích
Jak je vaše domácnost připojena k internetu?
ADSL
35%
WiFi
43%
vytáčeným spojením
1%
optická síť
11%
jinak
8%
nevím
1%
není připojena
1%
4695 hlasování
  Reklama  
Základní informace | Magazín | Diskuze
Úvodní stránka  |  Kontaktní údaje  |  Podněty a připomínky
(c) owp media s.r.o. 1999 - 2021