Základní informace Magazín Diskuze
Magazín
Antény
Kvalitní antény pro příjem televizního vysílání
Skype
telefonování zdarma bez PC

Jaký si vybrat software pro HTPC, instalace Linuxu a XBMCV minulém díle jsme si řekli a ukázali, z čeho všeho se dá postavit počítač domácího kina. V tomto díle si ukážeme, jaké máme možnosti v softwarové části. Přesněji, si přečtete, jaké máte možnosti výběru operačního systému, a jak vypadají systémové nadstavby pro multimediální centrum.

Jak začít?

Nejdříve bychom si měli uvědomit, na jaké softwarové platformě budeme stavět, zda na létech a uživateli ověřeném základu od Microsoftu, nebo zkusíme trochu zaexperimentovat a použijeme open-sourcové programy.

Oboje řešení má své výhody a nevýhody. U open-sourcových programů hrozí možnosti „nedotaženosti“, uživateli někdy vyčítaná přívětivost (ta bývá ovšem většinou způsobená jinou filozofií ovládání a uživatel se tomu nechce přizpůsobit), nedostupné ovladače hardwaru či jinými drobnými zádrhely.

Ovšem ani systémy Microsoft Windows nejsou bez chyby. Ačkoli jsou komerční, čili se musejí platit, tak nenabízejí vše, co bychom čekali. Na nové Windows nemusejí být ovladače starého hardwaru, řešení multimediální nadstavby od Microsoftu není dostatečně komplexní a musíme kopit řešení třetí strany, nebo použít open-sourcové řešení.

Open source nebo také open-source software (OSS) je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená jak technickou dostupnost kódu, tak legální dostupnost - licenci software, která umožňuje, při dodržení jistých podmínek, uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet a upravovat (na rozdíl od proprietárního software).

V užším smyslu se OSS míní software s licencí vyhovující definici prosazované Open Source Initiative. Pro odlišení se někdy open source software vyhovující požadavkům OSI označuje Open Source (s velkými písmeny).

V nepřesném ale poměrně běžném vyjadřování se označení open source používá i pro mnoho vlastností, které s otevřeností zdrojového kódu nesouvisí, ale vyskytují se u mnoha open source programů. Například může jít o bezplatnou dostupnost software, vývoj zajišťovaný úplně nebo z podstatné části dobrovolnickou komunitou nebo „nekomerčnost“.

zdroj: Wikipedia.org


Vybíráme operační systém

Pokud chceme open-source operační systém není co řešit, je zde Linux. O Linuxu si povíme podrobněji v další kapitole.

Další open-soucové řešení nikoli čistě linuxové je XBMC instalace. Tato instalace je jednoúčelová, je to vlastně nadstavba XBMC (X-Box Multimedia Center) na linuxovém jádře, to znamená plnou integraci a ovládání do rozhraní, ale žádné jiné možnosti operačního systému, pro HTPC ideální.

Open-source řešení máme za sebou, tak si něco řekneme o komerčních řešeních.

Než se ale pustíme do instalace Windows, musíme se nejdříve podívat naší počítačovou sestavu a pokud splní požadavky pro plynulí běh Windows7 , tak doporučuji ty.

Nároky Windows7

 • Procesor s frekvencí 1GHz a víš (doporučeno 1,5 GHz)
 • 1 GB operační paměti pro 32-bitový systém (doporučeno 2GB)
 • Grafická karta s podporou DirectX9 nebo WDDM Pokud náš počítač splňuje tyto nároky, můžeme nainstalovat Windows7 a doporučujeme je z důvodu moderní architektury systému a také proto, že od verze Home Premium už obsahují multimediální nadstavbu Microsoft Windows Media center. Pokud počítač tyto požadavky nesplňuje, a pořád chceme operační systém Windows, budeme muset šáhnout po zastaralých Windows XP.

  Nároky Windows XP

  • procesor Pentium s frekvencí 233 MHz nebo rychlejší (doporučuje se 300 MHz),
  • alespoň 64 MB paměti RAM (doporučuje se 128 MB),
  • alespoň 1,5 GB volného místa na pevném disku,
  • jednotka CD-ROM nebo DVD-ROM,
  • klávesnice a myš Microsoft nebo jiné kompatibilní polohovací zařízení,
  • grafický adaptér a monitor s rozlišením Super VGA (800 x 600) nebo vyšším,
  • zvuková karta
  Existuje i verze Windows XP Media Center 2005, ale je to první pokus Microsoftu o multimediální nadstavbu a doporučuje se řešení třetích stran, protože hrozí nestabilita a zasekávání. Možná se to aktualizacemi zlepšilo, ale nemám vlastní zkušenost.

  Instalujeme systémy

  Nejdřív začneme s tím nejvíce se nabízejícím, už přímo pro HTPC připravené řešení, které v této oblasti máme. Domovské stránky projektu jsou: http://xbmc.org.

  Na této adrese najdeme sekci download, kde si vybereme, na jakou verzi systému budeme rozhraní instalovat, a jako poslední je tam odkaz pro „live“ verzi systému o velikosti 414MB (verze 10.1 ze dne 21.10.2011).  XBMC se představuje

  Toto není klasická instalace, ale pouze zpuštění z CD nebo Flash disku. Po nahrání operačního systému a rozhraní do operační paměti (chvíli to trvá), se zobrazí:

  Rozhraní vypadá pěkně a jednoduše, přesně tak má rozhraní domácího kina se spoustou funkcí vypadat. Je zde ale jeden zásadní a pár menších problémů.

  Ten největší problém spočívá a „Živé“ tedy Live verzi tohoto řešení. Ten problém spočívá v tom, že systém se z CD popřípadě Flash paměti přesune do operační paměti, kde zůstává, dokud se počítač nevypne. Do teď to nevypadá špatně, ale opak je pravdou, nemožnost přistupovat k operačnímu systému zamezuje instalaci ovladačů zařízení a to způsobuje špatný běh a prakticky nemožnost ovládání programu pokud nejste na stroji s podporovaným hardware.

  Navíc je toto rozhraní na staré verzi systému, a to Ubuntu 10.4 LTS, tedy přesně rok a půl staré verzi.

  Linux

  Už předchozí XBMC byla v podstatě Linuxový systém, ale teď přichází pravý Linux, protože teď už se jeho prostředí nevyhneme.

  Nevadí, není to tak hrozné jako se říká, že to je. Největší noční můrou pro začínající linuxáky je asi výběr správné distribuce, která děsí i mě a považuji to za největší chybu tohoto systému, jeho roztříštěno a různorodost. Jelikož jsme začátečníci, budeme instalovat začátečnickou distribuci, popravdě ani nepotřebujeme nijak super vymakané uživatelské prostředí, či dokonce nejhorší noční můru běžných uživatelů, příkazový řádek, protože operační systém bude jenom takové podhoubí pro naší multimediální nadstavbu.

  My budeme používat distribuci Ubuntu 11.10, která vyšla v říjnu roku 2011. Stáhnout se dá na českých stránkách Ubuntu.cz, přesněji zde http://www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout. Na těchto stránkách je více možností ke stažení. My si vybereme pro osobní počítače, přesněji 32-bitovou edici pro starší počítače, kdo má novější počítač může stáhnout 64-bitouvou edici, omezení instalací jsou napsány pod odkazy na stáhnutí. Stáhne se ISO obraz CD, které se poté vypálí na CD a z něho naistaluje. Pro lidi, kteří již mají nainstalovány Windows, nebo se bojí čisté linuxové instalace (není proč), je zde Windows instalátor (nemám s ním zkušenosti).

  Asi si ještě říkáte, jakou jinou distribuci bych mohl použít? Pro začátečníky jsou ještě určeny OpenSUSE, Fedora, Mandriva Linux a PCLinuxOS. Toto jsou distribuce pro začátečníky s dobrým českým zázemím. Více na: www.linux.cz

  Pro uživatele, kteří se teprve rozhodují, zda mají koupit tu TV kartu, či tu TV kartu, tady máme seznam TV karet podporovaných v operačním systému Linux: http://www.linuxtv.org/wiki/index.php/DVB-T_USB_Devices . Pokud přemýšlíte nad kompatibilitou procesoru, základní desky, či grafické karty, tak tady vás potěším, 99% prodávaných procesorů, grafických karet a základních desek je bez problémů kompatibilní.

  Instalace Ubuntu

  Vložíme live CD do mechaniky spustíme (restartujeme) PC.  Vybereme jazyk ve kterém má probíhat instalace.  Spustíme instalaci.  Zaškrtneme instalaci nejnovějších aktualizací, kodeků a ovladačů.  Vybereme kam nainstalovat, v našem případě to bude čistá instalace na čistý harddisk, protože chceme aby spouštění systému bylo co nejrychlejší, a to by nám druhý operační systém trochu rušil, ničil by mišlenku jednoduchého stroje.  Vybereme harddisk a potvrdíme naší volbu instalace.  V průběhu instalace provedeme základní nastavení, začínáme výběrem lokace (časového pásma).  Pokračujeme výberem rozložení klávesnice. Naše rozložení klávesnice je České, České (nebo také qwertz, podle prvních pěti písmen v horní řadě).

  Po nastavení správného rozložení klávesnice si zkontrolujte, zda platí, zvláště speciální znaky, jako jsou ěščřžýáíéúůťď=, použijte k tomu textové pole pod výběrem.  Dále nastavíme uživatelský účet, jméno počítače a heslo.  Bez vyplněného hesla vás to nepusí dál, ale nebojte se, operační systém umožňuje automatické přihlášení, jen ho nesmíte zapomenou zaškrtnout. A i to se dá posléze opravit v nastavení. Pokud vás děsí délka zadávaného hesla, nemusíte se bát, systém vás pouze upozorní, že heslo je krátké, to je vše.  To je veškeré nastavování, následuje už jen prohlídka možností systému, než doběhne instalace.  Zaregistruje se hardware.  Restartujeme  Gratuluji, právě jsme nainstalovali Ubuntu 11.10  Nelekejte se jiného rozhraní, je poměrně jednoduché, jen si na něj musíte zvyknout. Rozhraní se zkladádá z horní lišty (email (pokud máme nastavený nejaký účet), síťová spojení (LAN, wifi), ovládání hlasitosti (a přehrávače hudby), hodiny, uživatel, integrovaný IM mesanger (ICQ,…) ovládaní napájení PC(vypnutí, restartování…)) a postraního aplikačního sloupce (od zhora: nainstalované programy, domácí složka, firefox, writer(word), tabulky, prezentace, Centrum softwaru (repozitáře se softwarem), Ubuntu One, nastavení, Přepínač mezi vyrtuálníma plochama (jsou čtyři) a koš na smazané věci). Po přihlášení se objevý okno s aktualizacemi. Nainstalujte je.  Podíváme se do nabídky „Nastavení systému“ a použijeme položku „Dodatečné ovladače“  Tato nabídka nám najde ovladače pro náš hardware a nainstaluje. Zadáme naše heslo (kdo si nastavil kratší má to jednodušší).  A probíhá instalace ovladačů, které jsme zašktli.  Instalace XBMC

  Pro instalaci XBMC si zapneme Centrum softwaru a vyhledávacího pole napíšeme XBMC a dáme vyhledat.

  Měl by se ukázat výsledek námi hledaného požadavku. Pokud se vám něco ukázalo, znamená to dvě věci, čtete tento článek se zpožděním a rozhraní XBMC má konečně verzi pro Ubuntu 11.10.  Teď návod pro ty kterým se nic neukázalo. Neztrácejte hlavu, nic se neděje. Do vyhledávače napište „Medibuntu.sh download“ odkaz by vás měl poslat na noobslab s odkazem na skydrive se souborem.

  Odkazy

  Noobslab: http://goo.gl/ZXTBU
  Skydrive se souborem: http://goo.gl/qtFyN  Stáhneme soubor, a přidělíme mu práva spuštění jako programu. Cesta je: „Domovská složka-> stažené“ Pravý klik, možnost „vlastnosti“, druhá záložka, zaškrtnou zaškrtávací políčko.  Teď si otevřeme terminál (Gnome terminal). Otevřené okno s terminálem dáme tak, aby bylo možné přetáhnout soubor medibuntu do okna terminálu, uděláme to a potvrdíme enterem.

  Bude potřeba ještě zadat heslo.  V terminálu se nám začne instalovat XBMC. Potvrdíme všechna nastavení.  A máme nainstalované XBMC.  Ještě kontrola.  Rychlé nastavení a prohlídka XBMC.

  Projdeme si ryclé nastavení rozhraní XBMC. To znamený, že vám ukažu kde nastavit jazyk a region, protože jsou celkem zahrabané, jakmile bude rozhraní v českém jazyce, věřím, že si s tím dokážete poradit sami.

  Nabídka nastavení systému se zkrývá v položce systém.  Jazyková nastavení poté v podsložce (či podzáložce) Apperance.  Pak už jen stačí najít Češtinu  Větší prohlídka rozhraní XBMC v části s Windows.

  V dalším díle se podíváme na MythTV, Windows Media Center a XBMC.

 • František Troup, 10. prosince 2011  Stránka pro tisk | Úvodní stránka

  TIP: Diskutovat o této problematice můžete v diskusním fóru >>

  Základní informace o domácích sítích
  Diskuse o domácích sítích
  Jak je vaše domácnost připojena k internetu?
  ADSL
  35%
  WiFi
  43%
  vytáčeným spojením
  1%
  optická síť
  11%
  jinak
  8%
  nevím
  1%
  není připojena
  1%
  4695 hlasování
    Reklama  
  Základní informace | Magazín | Diskuze
  Úvodní stránka  |  Kontaktní údaje  |  Podněty a připomínky
  (c) owp media s.r.o. 1999 - 2021